Van egy jó csapatod?
El tudod engedni a kontrollt? Van egy segítő csapatod? Képes vagy megbízni másokban?

Nem véletlenül kérdezem. Az elmúlt években dolgoztam felsővezetőkkel, akik képtelenek voltak munkát másokra bízni, mert hiányzott a bizalom, csak a saját teljesítményükben hittek. Nem csak a munkahelyen, hanem otthon is. Aztán jöttek a fizikai tünetek, az elfáradás, ami szép lassan nyomott hagyott az egészségben is. Meg kellett tanulniuk bizalmat kiépíteni a többiek felé.
Dolgoztam középvezetőkkel, akik azért fordultak hozzám, mert a vezetőség nem volt hajlandó szükséges pozíciókat megnyitni (meglepő, hogy hány cég próbál alapvető fontosságú pozíciókon spórolni), így munkakörükön és végzettségükön kívül eső feladatokat is ők láttak el. Az állandó feszültség és túlhajszoltság fokozatosan kiégéshez és fásultsághoz, ugyanakkor belső ellentmondásokhoz vezetett. Jövőképük bizonytalanná vált. Minden esetben a munkahelyi stresszhelyzet már a magánéletre is hatást gyakorolt. Sokszor mondom, hogy nem lehet elválasztani: a munka és a magánélet szoros szimbiózisban van egymással. A dolgozói jóllét, nem egy légből kapott dolog, ha egészséges, motivált emberekkel szeretnénk körbe venni magunkat, akkor meg kell tanulni megfelelő csapatot kiépíteni és biztosítani kell a kompetenciák szerinti munkavégzés lehetőségét.
És hogy tisztázzuk: a dolgozói jóllét nem a pihenő sarkon és az évente kettő-négy alkalmas csapatépítő programon múlik. Egy átlagos hétköznapi munkavégzés során kell biztosítani azokat a körülményeket, hogy a velünk együtt dolgozók jól érezzék magukat, akarjanak a cégnél dolgozni.